Projekt Bosá stezka Kostelec

 

Hledala jsem ve své pedikérské i masérské praxi něco, co by pomohlo mým klientům zlepšit jak stav samotných nohou tak stav celého těla i duše. Setkávala jsem se a stále se setkávám nejen s různými deformitami na chodidlech, ale s problémy s pohybovým aparátem vůbec. Při studiu reflexní terapie mě v jedné knize zaujal jistý vynález – prostá bedýnka plněná kamínky a s madly po stranách na přidržení. Tenkrát jsem si řekla, že to budu mít ve svých službách jako formu prevence zdravých nohou a zároveň doplněk léčby a podpůrnou i zábavnou terapii.

Do té doby doporučuji chůzi na boso v přírodě, masáže, cvičení, kvalitní obuv, v některých případech ortopedické vložky. Když ale procházím svou vlastní cestu s bolavou nohou od ortopedické ambulance, zjišťuji, že ortopedická vložka vůbec není ta, co nás učili, že by měla být a navíc mi její nošení nedává tak úplně smysl. Zkouším různé stélky do bot a začínám bádat až k podiatrii…

Postupně nacházím to, co cítím, že je pro moje chodidla a vůbec celé tělo i duši to nejlepší a dělám si vlastní názor na různé metody v péči o ně . Potíže s chodidly nejsou jen o nesprávné obuvi, ale též o nerovnováze ve výživě těla, jednostranné zátěži, špatných návycích…prozrazují náš životní styl. Co se týká prostředí pro nohy, mně vyhovuje střídání prostředí. Nosím boty převážně nízké, s tvarovanými stélkami i rovnými, boty střihově pro moji nohu a z kvalitních materiálů, nejvíc ale miluji chodit bosky, tedy svobodně bez bot v přírodě, kde nohy přirozeně posiluji a masíruji různými povrchy. A tady přichází na řadu moje vize, jsem odhodlaná vytvořit chodníček pro bosé nohy venku v přírodě.

Oslovuji s nápadem Roberta, zda by šel do toho, navíc vidím prostředí v Areálu jejich sklepa jako to pravé místo. Robertovi se můj nápad líbí. Projekt jsem nazvala „bosou nohou k prameni“, protože původní stezka tak, jak jsem ji viděla já, měla vést k prameni Malšinka. Zjišťuji, že bosou chůzí nejsem nadšená jen já, ale že je v republice spolek, který podobné nadšence sdružuje a provozuje bosou turistiku. Taky to, že se bosé chodníčky těší velké oblibě v zahraničí a několik je jich zbudovaných už i u nás. Do toho současně a nezávisle na mém nápadu přichází můj bratr Broněk s nápadem udělat chodník k Malšince 🙂.

Nápad a vyslovená myšlenka se začíná zhmotňovat a vše je v běhu. Následuje pár úředních záležitostí mezi nimi představení projektu obci Kostelec, kde jsme se následně museli potýkat s nejasnostmi s pozemky, přes které stezka měla vést… Vypadá to, že stezka nebude, ale nechce se mi to jen tak vzdát. Je tu ještě jiná varianta na druhé straně Areálu, ale ta se mi nelíbí. Vím, že řešení se najde a nechávám na vesmíru, jak se to uskuteční. Asi po roce, co jsme začali na projektu pracovat, dostalo vše jasný obraz a my se těšíme z toho, že se věci pohly a nabraly ten správný směr. Vyřešily se pozemky a dostali jsme dotaci. Co nevidět vstoupíme na stezku a vy se už teď máte na co těšit 🙂

 Na shledanou na bosé stezce v Kostelci!

                                                                Saša Lungová

Koláže

Na pozemku Vinařství Krýsa v Kostelci u Kyjova vzniká Bosá stezka pro veřejnost – zážitkový hmatový chodník pro ten nejpřirozenější druh pohybu – chůzi naboso.

Návštěvníci zde budou moci odložit své boty a na relativně bezpečném úseku dopřát svým chodidlům ojedinělý hmatový zážitek na různých typech povrchů od písku, oblázků, přes šišky, mulčovací kůru, mech aj.

Bosá chůze po přírodním terénu je příjemná, zdravá a zcela přirozená. Dopřává pocit svobody, volnosti a radosti. Obohacuje vnímání okolní přírody o hmatový vjem a dává tak celkovému prožitku další rozměr.

Odmění nás nejen příjemným zážitkem, ale také zdravotními benefity, které přináší:

  • Energie a vitalita: Chůze naboso je přirozená, uvolní nás a nabije radostí a energií. Proč? Bosé lidské chodidlo splňuje všechny parametry potřebné k tomu, aby plnilo svou přirozenou funkci, aby nám umožnilo pohybovat se, jít či běžet, současně při tom prostřednictvím smyslových receptorů získávat informace o našem okolí, terénu a teplotě, zbavovat nás škodlivého elektrostatického náboje a prostřednictvím dráždění reflexních plošek při bosém pohybu pozitivně stimulovat orgány našeho organismu. To jsou přirozené funkce našich chodidel. A co je přirozené, bývá zpravidla příjemné, neboť příroda nás příjemnými pocity zpravidla odměňuje a podporuje, abychom využívali své tělo a smysly způsobem, pro který nás jimi obdařila.

  • Ortopedické problémy a bolest zad: Bosá chůze je prevencí téměř proti všem ortopedickým problémům, zejména těm, které si vytváříme sami nevhodnou obuví. Lidé co chodí bosí, nemívají ploché nohy, neví, co je to bolestivý vbočený palec či kladívkové prsty, nemusí používat speciální ortopedické vložky a další pomůcky například na rovnání palců u nohou, netrápí je kuří oka či puchýře, nebo zarůstající nehty. Těchto problémů se zbavíme jednoduše tím, že začneme chodit bosí. Mnoho z těch, co s bosou chůzí začali, tvrdí, že se jako zázrakem zbavili otoku nohou, kotníků, bolestí kyčlí, či zad, přestali mít problémy s páteří.

  • Imunita: Bosá chůze významně posiluje imunitu a je vhodnou formou otužování, které působí obdobně, ne-li lépe než ranní studená sprcha. Je známo, že lidem co chodí např. celoročně bosí se častěji vyhýbají chřipky, virózy a různá nachlazení.

      Při bosé chůzi také dochází k masáži reflexních plošek na chodidlech  stimuluje oganismus a blahodárně působí na vnitřní orgány.

  • Antidepresivum: Bosá chůze přináší radost a uvolnění. Při kontaktu bosých chodidel se zemí dochází interakci s půdní mikroflórou, jejíž součástí je také Mycobacterium vaccae. Mozek na tuto bakterii reaguje vylučováním látky zvané serotonin, který působí jako přírodní antidepresivum, zlepšuje náladu a zvyšuje libido. I proto se po bosé chůzi cítíme příjemně.

  • Uzemnění: Bosá chůze odvádí elektrostatický náboj.

  • Lymfatický systém a úprava krevního tlaku: Díky zvýšené pohyblivosti chodidla při bosé chůzi je podporován nejen průtok krve a úprava krevního tlaku, ale rovněž interciálních tekutin v lymfatickém řečišti, což napomáhá čištění lymfatických uzlin a detoxikaci celého organismu.

  • Plísně a zápach nohou: Plísně a různé mikroorganismy, jenž jsou příčinou svědění a zápachu nohou, milují vlhké a teplé prostředí uzavřených bot, ve kterém se množí. Naopak, chůze naboso je pro tyto organismy prostředím nevhodným k životu.

  • Redukce tělesné hmotnosti: Zní to neuvěřitelně, ale bosá chůze přispívá k hubnutí, neboť při chůzi naboso zapojujeme celý pohybový aparát, včetně mikrosvalů, o kterých při chůzi v obuvi ani nevíme, že máme. Více se také na chůzi soustředíme. Celkově tak spalujeme více energie, což může přispět k redukci tělesné hmotnosti.

  • Libido: Stimulace citlivých nervových zakončení na chodidlech vyvolává biochemické reakce, čímž se uvolňují endorfiny, které  při bosé chůzi (a vůbec při jakémkoliv pohybu)  působí jako afrodiziakum.

Pro projekt Bosá stezka Kostelec spolek Bosá turistika, z.s.

 

 

 

 

 

Napsat komentář